Timelapse (časosběr) video z fotek

Timelapse (časosběr)

Timelapse (časosběr)

Timelapse (časosběr) - video z fotek

Timelapse - časosběr - video z fotek

Možná o timelapse (time-lapse) čtete poprvé, tak nejdříve napíšu co to vlastně je. Timelapse je takzvaný "časosběr", někdy označován jako zrychlená fotografie, nebo časosběrná fotografie. Říká se tomu časosběrná fotografie, ale vlastně je to několik fotografií. Timelapse (časosběr) se totiž vytváří mnohdy i ze stovek fotografií, které jsou snímány v pomalé frekvenci. Potom se pořízené fotografie zakomponují do videa, kde běží třeba v 20x rychlejší frekvenci, než byla frekvence snímání fotek.
V časosběru se z fotek vytváří video, na kterém často bývá zrychlený záznam pohybů, které jsou příliš pomalé pro lidské vnímání. Nejčastěji se časosběr dělá jako efekt rychle pohybujících se mraků, rychlé zobrazení východu, nebo západu slunce a podobně.


Jak se vytváří časosběrné video time-lapse?

Time-lapse (časosběr) se vytváří tak, že se z jednoho místa nafotí stovky fotografií. Fotky je potřeba fotit v určité frekvenci po určitou dobu. Nejčastěji se při focení používá frekvence 1-5 snímků za sekundu. Snímky se pak pomocí programu zakomponují do videa s frekvencí třeba 25 snímků za sekundu. Fotky do time-lapse je potřeba fotit ze stativu, aby se fotoaparát nehýbal. Je dobré použít kabelovou, nebo dálkovou spoušť. Nejlepší volbou pro time-lapse je použití časovací kabelové spouště, která se předem naprogramuje na frekvenci snímání a pak se již nemusíte o nic starat.
Pro ukázku jsem vytvořil jedno časosběrné video. Použil jsem stativ, digitální zrcadlovku Nikon D80 a dálkovou IR spoušť Nikon ML-L3. Dále jsem použil stopky na mobilu a každých 5 sekund jsem vyfotil jeden snímek. Takto jsem vyfotil celkem 800 snímků za 1 hodinu a 6 min. V programu "Images to video" jsem pak vytvořil video s frekvencí 18 snímků za sekundu, které má cca 45s. Tedy ve 45 sekundách videa je zrychlený záznam východu slunce, který trval více než 1 hodinu. Vzhledem k tomu, že se jedná o fotky z NEF (RAW) v plném rozlišení, tak jsem je zmenšil a oříznul do FullHD rozlišení 1920x1080px.
Přeji hodně úspěchu při vytváření timelapse (time-lapse) časosběrných videí.

Ukázkové timelapse (time-lapse) video z fotek (zrychlený východ slunce):

Pro přehrání našeho časosběrného videa timelapse přímo na webu youtube.com klikněte zde: timelapse video 1st-foto.cz na youtube.com


zpět do kategorie "články o focení"

© 2013 webdesign a SEO optimalizace :: 21-studio

úvodní stránka fotoportálu fotoportal.1st-foto.cz | testy a recenze Nikon digitálních zrcadlovek | články o focení digitálními zrcadlovkami Nikon a o příslušenství | novinky ve světě digitílních zrcadlovek a fotoaparátů Nikon | The English version of the site fotoportal: fotoweb | stránky 1st-foto.cz | kontakt - fotografické služby Miroslav Tomíšek - svatební fotograf | fotograf Kolín, fotograf Praha, fotograf Poděbrady, fotograf Nymburk, fotograf Kutná Hora, fotograf Čáslav, fotograf Chrudim, fotograf Pardubice, fotograf Hradec Králové, fotograf Kouřim, fotograf Kostelec nad Černými lesy, fotograf Úvaly, fotograf Mladá Boleslav, fotograf Jičín, fotograf Dvůr Králové nad Labem, fotograf Český Brod, fotograf Čelákovice, fotograf Sadská, fotograf Přelouč, fotograf Pečky, fotograf Průhonice (zámek Průhonice), fotograf Úvaly, fotograf Zruč nad Sázavou | sledování aut | svatební fotograf Kolín, svatební fotograf Praha, svatební fotograf Poděbrady, svatební fotograf Nymburk, svatební fotograf Kutná Hora, svatební fotograf Čáslav, svatební fotograf Chrudim, svatební fotograf Pardubice, svatební fotograf Hradec Králové, svatební fotograf Kouřim, svatební fotograf Kostelec nad Černými lesy, svatební fotograf Úvaly, svatební fotograf Mladá Boleslav, svatební fotograf Jičín, svatební fotograf Dvůr Králové nad Labem, svatební fotograf Český Brod, svatební fotograf Čelákovice, svatební fotograf Sadská, svatební fotograf Přelouč, svatební fotograf Pečky, svatební fotograf Průhonice (svatební fotograf zámek Průhonice), svatební fotograf Úvaly, svatební fotograf Zruč nad Sázavou, svatební fotograf, svatební fotografie, fotografování svateb | Jak vydělat peníze - výdělek na internetu | facebook.com - 1st-foto.cz, jsme na facebooku, připojte se | facebook.com - fotoportál.1st-foto.cz, jsme na facebooku, připojte se | portrétní fotografie | překladatel a tlumočník německého jazyka | jsme na google+ (plus) | Náš kanál na youtube.com | Blog Fotograf Kolín (fotograf Poděbrady, fotograf Kutná Hora, Fotograf Nymburk, Fotograf Pardubice...) Miroslav Tomíšek |