RAW je obecný pojem pro surová, neupravená data ze snímače fotoaparátu. Fotoaparát tak uloží obrazová data, do kterých nezasahuje žádnými procesy. Do souboru pouze přidá informace (metadata) o pořízeném snímku a nastavení fotoaparátu. Některé programy, například ViewNX2 od Nikonu, pak umí při editaci pracovat i s informacemi o nastavení fotoaparátu.
Už podle toho co je RAW je zřejmé, že výsledná fotografie po zpracování v programu musí být lepší. Při focení do JPG vlastně necháváme fotoaparát, aby automaticky z dat ze snímače fotoaparátu vytvořil fotku. Formát JPG je komprimovaný obrazový formát, se kterým se dále už špatně pracuje a následnými úpravami tak dochází k velkým ztrátám původní kvality. Raw data vyžadují zpracování v něakém programu, ale získáme tím maximální kvalitu a můžeme tím plně využít možnosti fotoaparátu. Z RAWu tak potom můžeme získat lepší podání barev, lepší prokreslení detailů, větší rozsah zobrazení světel a stínů...
Je pravda, že když chceme z RAWu vyždímat maximum, tak je potřeba sednout k programu a pohrát si s úpravou. Kvalitnějších fotek však ale lze dosáhnout i bez zdlouhavého upravování. Používáte-li fotoaparát Nikon, tak si můžete nainstalovat program ViewNX2. Program ViewNX2 je zdarma. Dodává se na cd k fotoaparátům Nikon, nebo jej lze stáhnout přímo z webových stránek Nikon.
U ViewNX2 je výhodou to, že tento program umí pracovat s metadaty a načte vám fotografii přesně podle nastavení fotoaparátu. Pokud nepotřebujete mít fotografii v prvotřídní kvalitě, tak s ní nic nemusíte dělat a můžete ji rovnou vyexportovat do JPG. Fotka pak bude mít stejné barvy a kontrast, jako fotografie v JPG, ale bude mít lepší prokreslení jemných detailů. Můžete si zkusit na fotoaparátu nastavit focení do RAW+JPG FINE, RAW potom bez úprav vyexportovat do JPG a uvidíte ten rozdíl v detailech.
Pro porovnání výsledné kvality z RAW a JPG jsem také vyfotil jeden snímek do RAW+JPG FINE, fotoaparátem Nikon D80. Pro oba snímky jsem použil stejnou úpravu v programu ViewNX2. Všímejte si hlavně kvality barevného podání a prokreslení oblohy. Tam kde jsou u JPG už přepaly, tak tam jsou u stejného snímku z RAW ještě obrazové informace.
Nahoře je JPG a pod ním je stejný snímek získaný z RAW (NEF):
na dalším obrázku je ještě pro porovnání jemných detailů 100% výřez:
Jak se vám líbí kvalita z RAW? Nejvíce se pak lepší kvalita snímků z RAW pozná při tisku fotografií na větší formáty.
Pokud jste ještě focení do RAW nezkoušeli, zkuste to. RAW pak můžete jednoduše zpracovat v programu ViewNX2 (jen pro Nikon) a porovnat s JPG.
Přeji dobré světlo a hodně úspěchu při vašich pokusech s RAW.
zpět do kategorie "články o focení"
© 2013 webdesign a SEO optimalizace :: 21-studio